Biyonik eldivenlerle müziğe duygulandıran geri dönüş

80 yaşındaki piyanist Joao Carlos Martins geçirdiği bir kaza sonucu piyano çalabilmek için el yetisini kaybetmişti ancak biyonik eldivenler sayesinde tekrar piyano çalabilmeye başladı.

Biyonik eldivenlerle müziğe duygulandıran geri dönüş
Biyonik eldivenlerle müziğe duygulandıran geri dönüş

80 yaşındaki piyanist Joao Carlos Martins geçirdiği bir kaza sonucu piyano çalabilmek için el yetisini kaybetmişti ancak biyonik eldivenler sayesinde tekrar piyano çalabilmeye başladı.

80 yaşındaki Brezilyalı piyanist Joao Carlos Martins, dünyaca bilinen başarılı bir konser piyanisti ve Bach yorumcusuydu. Ancak bazı sağlık sorunları, sakatlıklar ve geçirdiği ameliyatlar nedeniyle sekiz yaşından beri çaldığı piyanoda el yetisini kaybetmişti.

Martins önce 1965 yılında futbol oynarken geçirdiği sakatlık nedeniyle elinde sinir zedelenmesi oluştu. Ardıdan 1995 yılında Bulgaristan’da turnedeyken bir soyguncunun başında metal boru ile vurması nedeniyle kafatasında ve beyninde hasara neden oldu.

24 KEZ AMELİYAT OLDU

Piyanistin yaşadığı bu sağlık sorunları nedeniyle 24 kez ameliyat oldu ve sol eline yapılan en son operasyon sonrasında yakın çevresi onun artık piyano çalabilmesinden umudu kesmişlerdi.

Ancak Martins, enstürmanını çalabilmek için el yetilerinin kısıtlanması ve artık konserlerde piyano çalamayacak duruma gelince, müzik kariyerine orkestra şefi olarak devam etmeye başladı. Maestro olarak dünyanın önde gelen pek çok orkestrası ile beraber dünya çapında konserler yönetti. Bir yandan da çok sevdiği piyanoyu tekrar çalabilmek için yüzün üzerinde alet denemesine rağmen istediği sonuçları alamadı.

Martins şimdi, Ubirata Bizarro Costa tarafından geliştirilen ve yaklaşık 500 Brezilya realine (670 TL) mal olan biyonik eldivenler sayesinde tekrar piyano çalabiliyor. Piyanist için özel üretilen neopren kaplı eldivenler, Martins tuşlara basınca ufak vuruşlarla parmaklarını kaldırmasını sağlıyor.

NTV'Yİ INSTAGRAM'DAN TAKİP EDİN

"SEKİZ YAŞINDA ÇALMAYI ÖĞRENDİĞİM ZAMANA BENZİYOR"

Daha önce Martins piyanoyu sadece baş parmakları yavaşça çalabiliyordu. Martins yaşadığı bu dönemden sanki sanki bir ceset varmış gibi hissettiğini söylüyor. Şimdi ise, ‘geçmişteki hızımı geri kazanamayabilirim. Nasıl sonuçlarla karşılacağımı da bilmiorum. Sekiz yaşında piyano çalmayı öğrendiğim zamana benziyor’ diyor.

Eldivenlerin içindeki pedlerin ayarlanması aracılığı ile Martins’in daha hızlı ya da yavaş bir tempoda piyano çalmasına olanak sağlanıyor, ancak piyanist, yaklaşık 20 yıldır piyano çalmadığı için kas yapısındaki körelme nedeniyle hala tam düzelme olmadığını belirtiyor.

Martins gelecek ekim ayında, New York’taki meşhur Carnegie Hall’da 60 yıl önce verdiği ilk konserin anısına yöneteceği orkestra ile beraber piyano çalabilmek için umutluydu ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle dünya çapında iptal olan pek çok konser nedeniyle şimdilik piyano özlemini evinde gideriyor.